برابری در مقابل دوربین

در فیلم " تهران انار ندارد"* قسمتی از یک فیلم بسیار قدیمی هست که در آن مظفرالدین شاه و همراهانش از جلوی دوربین رد می شوند و انگار که کارگردان صحنه را نپسندیده باشد و کات بدهد و بخواهد که دوباره صحنه را تکرار کنند، برمی گردند و به شکلی متفاوت از جلوی دوربین رد می شوند. در یکی از این تکرارها، مظفرالدین شاه چند قدم جلوتر از بقیه می آید و از جلوی دوربین رد می شود و از کادر بیرون می رود و همراهانش، تازه حرکت می کنند تا دنبال شاه بروند. اینجا آن نکته جذاب پیش می آید. آنها که کوچکترند یا مقام کمتری دارند جلوی مظفرالدین شاه که مشخص است بیرون کادر ایستاده و نظاره شان می کند تعظیم می کنند ولی بقیه برای طبیعی جلوه کردن ( و احتمالا رعایت اصل باورپذیری) بدون اینکه جلوی شاه خم شوند از کادر بیرون می روند. نمی دانم که بعد از اینکه دوربین خاموش می شود چه اتفاقی می افتد؛ شاه عصبانی از شکسته شدن جلال و جبروتش خاطیان را مجازات می کند یا او هم به احترام درست درآمدن برداشت به روی خودش نمی آورد و آنها مشمول الطاف ملوکانه می شوند. ولی یک چیز را می دانم، دوربین باعث می شود حتی برای لحظه ای کوتاه فاصله شاه و همراهان از بین برود.

* تهران انار ندارد. نویسنده و کارگردان: مسعود بخشی. 67 دقیقه

** دعوتید به جشن بیکران.

/ 14 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پروانه

این ناصر الدین هم با حال بوده ها!

آلما

وقتی "جشن بیکران" رو برام فینگلیش اس ام اس کردی گفتم وا؟ این جشن بیکاران دیگه چیه؟ ما که بیکار نیستیم؟ شاید قراره بیکار بشیم و جشن بگیریم... [نیشخند][خنده] (میدونم که عاشق این صورتکهایی [شیطان])

رضیه

وا؟ من کامنت نگذاشته بودم؟! فهمیدی که راهی اسکار هم می شود. فیلم خوب ولی متوسطی بود به نظر من. شاید هم ما سطح توقعمان بالا رفته که این هم بد نیست البته. من همان شاه را ترجیح می دهم[شیطان]

حامد

فیلم رو ندیدم. اصولن این روزها جز برای کارهای مشخص از خانه بیرون نمی روم. حالا یه وقت بهتری بهت زنگ می زنم تا مظفرالدین شاه هم از یادت بره. وقتی یادم می افته شاه اتریش همزمان فقط یه زن داشت خیلی هم دوست اش داشت و صبح ساعت شیش از خواب بیدار می شد تا به کارهای مملکت برسه آخ حرص می خورم!

پاپتی

وای من دوست دارم این فیلمو ببینم......

afshan

جالبه.ولي مظفرالدين شاه شاه ترسويي و بي جبروتي بود. فكر نكنم كسي رو مجازات كرده باشه!

خزعبلات عزیزاله خان

2 سالی میشه که فیلم خوب ندیدم! بهتر از فیلم خوب دنبال یه پایه ی خوب برای فیلم دیدن میگردم! یکیرو داشتم که با دیدن هر صحنه ی کامل وزیبای فیلم باهام زیر خنده میزد یه جورایی بیشتر از خود فیلم از فیلم دیدن با اون حال میکردم! آقا دعوتی یه فیلم باهم ببینیم البته اگه افتخار بدی؟