تاریخ گمشده

رفته بودم کتابخانۀ حوزه هنری برای تحقیق. چند کتاب گرفتم دربارۀ دوران قاجار. تمام عکس های انتهای کتاب ها را چیده بودند و قسمت هایی را با ماژیک سیاه ناخوانا کرده بودند. یاد موضوع حذف دوران پادشاهی از کتاب های درسی افتادم. واقعا معنای تاریخ برای ما چیست؟ تاریخ آن چیزی است که اتفاق افتاده یا آن چیزی که ما می خواهیم اتفاق افتاده باشد؟ تصورش خیلی سخت نیست که کم کم نوبت جغرافیا و نقشه هایش، آمار و نمودارهایش، حسابداری و صورت های مالی اش و... برسد. و روزگار عجیبی است.

/ 22 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آلما

یعنی نوبت به آمار نرسیده هنوز؟

جوجو

راستش من اینجوری فکر می کنم که در عرض این چهارسال فرهنگ مردم ما اعم از ( تاریخ- ادبیات- سیاست-اقتصاد و ...) دچار پس رفت اسفناکی شده که متاسفانه خیلی زمان لازمه که درست بشه و سانسوری که در این زمینه میشه چیزی مثل سوختن کتابخانه ها و کتابها در دوران حمله مغولهاست. دردناکی ماجرا زمانی بیشتر میشه که دیگه آدمی رو پیدا نکنیم که دردمون رو بهش بگیم و بفهمه

سارا پارسی

چقدر ناراحت کننده! آن کتابها را گرفتی؟؟‌ حالم بد شد واقعا!

افرا و پاییز

حذف تاریخ و نوشتن دوباره اش به سبک کاتب های درباری آب در هاون کوفتن است و کافی است همین تاریخ حذف و کور و کچل شده مان را بخوانند تا بدانند که این کارها چاره ساز نیست!!

عالیه

چند دهه است که این جا هزار و نهصد و هشتاد چهاره!!

کیا

واقعا روزگار عجیبی است. فکر کنم بی سابقه است. حتا وقتی آن را مقایسه می کنیم با روزگار غزنویان که در آن فرهنگ این کشور بالیده و با آن دشمنی نشده. تاریخ بیهقی و شاهنامه گواه این امر است. اینها دست هرچه اجنبی ست از پشت بسته اند...

سنجاقک آبی

مرسی برای کامنتت که اگر تکراری هم باشه باز هم باعث دلگرمیه.

پروانه

حتی تحقیق در مورد تاریخ ایران سخته. هر چند قرن یک بار یکی اومده اسناد تاریخی رو یا آتش زده یا ریخته توی زاینده رود... استاد آمریکایی تاریخمون چنان با حسرت در این مورد حرف می زنه!

آذر

شمارش معکوس تاریخ شروع شده!

پاپتی

کجاستی؟!! کم کار شدی هااااااااااا